Ant Zen 2002

Hypnoskull - Operation Tough Guy Podoba mi się kierunek w jakim podążył industrial od około połowy lat 70 - tych aż do teraz. Po części rozwijał się on wraz z technologiami produkcji muzyki elektronicznej. Nawet obecnie w dobie oprogramowania pojawiają się doskonałe płyty jak na przykład "Handover" Skinny Puppy. 

Belgijska scena industrialna ma własną tradycję oraz klimat. Istnieje tam masa bardzo dobrych, innowacyjnych projektów (na przykład Sonar, Front 242, Imminent, Klinik). Hypnoskull należy bez dwóch zdań umieścić w zbiorze belgijskich autorów, którzy są darzeni respektem i ogólnie którzy są po prostu wartościowi, oryginalni. 

Od strony ideologicznej można orzec że Hypnoskull łączy noise, industrial oraz szeroko pojęte hard core techno. Czasami trochę ta muzyka kojarzy się z ekipami digital hardcore takimi jak niemieckie grupy Atari Teenage Riot i Ec8or.

Hypnoskull powstał w 1993 roku jako projekt znanego z wczesnego Sonar, Patricka Stevensa. Muzyk ten "macza palce" w wielu projektach z ogólnie rozumianego industrialu. Niegdyś wydał na przykład doskonałą, przesterowaną do granic abstrakcji płytę Sona Eact R "Hard Industrial Loop Check". Przedstawiany album "Operation Tough Guy" zawiera razem osiemnaście kompozycji w stylu digital hardcore, lub przesterowanego hard core techno z przetworzonymi przez efekty kobiecymi i męskimi wokalami. Niektóre spośród tych kompozycji pochodzą z albumów "Rhthmusmaschineneins-zwei", "FFWD>Burnout!" i "Electronic Music Means War To Us". Te albumy zostały wydane przez, specjalizujący się w power noise, niemiecki label Ant-Zen. Hypnoskull prezentuje bardzo dobrze brzmiący, rytmiczny, współczesny przemysł. Utwory są oparte na rytmach i wokalach. Są ogólnie niemelodyjne, brak w nich zarówno oderwanych od kontekstu dźwięków jak i słodkich padów. Są one godne polecenia zarówno do słuchania w domowych pieleszach jak i do spacerów po mieście z odtwarzaczem mp3 i słuchawkami na uszach. 

Można w zasadzie stwierdzić że Hypnoskull przewyższa jakością muzyki nawet pokręcone, barokowe projekty z Warp Records. Słychać doskonałą kontrolę nad materią muzyczną. Kompozycje są dość proste, ale pewnie dlatego że są jakby "sprowadzone do wspólnego mianownika". Dobre przebrnięcie przez "Operation Tough Guy" z pewnością zajmie wiele przyjemnych, ekstatycznych chwil.

Choć Hypnoskull wypada przy innym ciekawym belgijskim projekcie Imminent dość słabo, to i tak jest to bardzo wartościowa grupa grająca rozwrzeszczaną przesterowaną industrialną muzykę. Nie sposób jej nie podziwiać. "Operation Tough Guy" jest ogólnie godne polecenia przede wszystkim fanom lubiącym typowe dla Ant-Zenu brzmienie ze szczególnym zwróceniem uwagi na relatywnie lakoniczny Klangstabil, czy może nawet na Sonar. Tak czy inaczej, opisywana muzyka to kawał doskonałego rytmicznego belgijskiego brzmienia. 

Drumcomputer