Howl Chain Records 2023

gash faith larmo - social skillsGash Faith x Larmo "Social Skills" to interesująca kolaboracja dwóch polskich projektów muzycznych. Gash Faith to industrialno metalowy zespół z Warszawy, kierowany przez Łukasza Lipskiego, natomiast Larmo to nowy bardziej surowy i hałaśliwy projekt Mirosława MatyjMatyasika z Katowic, znanego dotychczas z C.H. District. Oba projekty w ostatnim czasie koncertowały w Polsce w ramach wspólnie organizowanych minitras.

CD EP zawiera jedną 23 minutową kompozycję, która jest mieszanką gitarowo-metalowego industrialu oraz  gęstego rytmicznego noisowego beatu. Po włączeniu płyty z głośników płyną przyjemnie brudne elektroniczne brzmienia i pomruki wymieszane z klimatycznymi brzmieniami przesterowanej gitary. Atmosfera stopniowo zagęszcza się. Pojawiają się pierwsze uderzenia, trzaski, powolne i ciężkie rytmy. Towarzyszą im eksperymentalne drony i hałasy o ciekawym brzmieniu jak również riffy w stylu godflesh, plamy gitarowe wykorzystujące efekt feedback, czy swobodne mniej lub bardziej hałaśliwe improwizacje umiejętnie tworzone przy użyciu gitary elektrycznej, wzmacniacza, być może palety efektów. Efektem jest duszny, niepokojący instrumentalny industrial. Zderzenie dwóch ciekawych wizji artystycznych. Świetne brzmienie, ciekawe pomysły. Zazwyczaj z takich spotkań muzycznych, kiedy muzycy na co dzień grają na innych instrumentach i mają inny warsztat twórczy wychodzą ciekawe, inspirujące rzeczy. Jestem za takimi eksperymentami. Fajne. Lecz pozostawia pewien niedosyt. Przydałoby się part 2 i part 3. I nie miałbym nic przeciwko 60 minutom takiej bezlitosnej jazdy. Chociaż słuchanie około dwudziestominutowych epek też ma swój urok. Być może artyści spotkają się ponownie by nagrać coś jeszcze a jeżeli nie, to świetnie, że po współpracy pozostał ślad w postaci minialbumu. 

Warto w tym miejscu nadmienić, że zarówno Gash Faith jak i Larmo wydali sporo rzeczy indywidualnie. Gash Faith wydał pierwszy materiał demo na kasecie pod tytułem"Demonstration", w zeszłym roku pojawiła się również bardzo udana epka Gash Faith na CD "Shockwave". Larmo ma na swoim koncie materiał wydany na klimatycznej kasecie "Noise Tape #1" oraz kilka singli opublikowanych w necie w formie pojedynczych tracków. W przypadku jednego jak i drugiego projektu z pewnością są to nagrania, które zasługują na pełną rekomendację z mojej strony. Mam nadzieję, że niebawem będę miał okazję jeszcze o nich napisać.

W przypadku omawianej płyty na uwagę zasługuje ciekawa szata graficzna oraz dobre brzmienie. Okładkę przygotowała Kasia Olejarczyk NTRVRT. Ścieżki do kompozycji nagrano zarówno w siedzibie Gash Faith jak również Larmo. Następnie Mirosław Matyasik (Larmo) zrobił ostateczny miks. Masterig powierzono Jackowi Sokołowskiemu (Rigor Mortiss, Hagal Studio). 

Świetna muzyka; ze względu na krótki czas trwania pozostawia pewien niedosyt. Lub inaczej - zaostrza apetyt. Bardzo udana kolaboracja.

www.howlchainrecords.com

www.linktr.ee/chdistrict

Gash Faith - fb

 

Łebski