2007 Metropolis

Recnzowana płyta amerykańskiej grupy 16 Volt, kierowanej przez Erica Powella, to solidna porcja zawodowo brzmiących utworów w stylu industrial rock, industrial metal. Z pewnością wielu czytelnikom grupy 16Volt nie trzeba przedstawiać. Natomiast dla tych, którzy jeszcze nie poznali tej grupy. Jeżeli lubicie takie kapele jak Nine Inch Nails, KFMDM, Stabbing Westward  z pewnością poczujecie się jak u siebie. 

Przyznam, że po pierwszym zetknięciu z płytą „FullBlackHabbit” nie poczułem większej euforii. Nie do końca przekonała mnie dziwna szata graficzna oraz pierwszy utwór, który nawiasem mówiąc nie jest zbyt udany. Słuchając wtedy bardziej ekstremalnych rzeczy FullBlackHabbit wydawała mi się zbyt melodyjna, zbyt mainstreamowa, zbyt rockowa. Natomiast po wielokrotnym przesłuchaniu zrewidowałem swój pogląd całkowicie. Uważam, że to jedna z ciekawszych płyt 16 Volt. Wypada znakomicie na tle innych współczesnych kapel grających industrial rock / metal.

Na "FullBlackHabbit" jest kilka rodzajów utworów. Owszem, są melodyjne, łagodniejsze kawałki ale jest również kilka szybkich i mocnych jak chociażby: "The Defect People", "Suffering You". Są to moje ulubione kompozycje. 

Na uwagę zasługuje również spokojniejszy i utrzymany w bardziej przebojowym tonie utwór „ You Run”. Jest to jeden z wielu utworów , w których na basie zagrał (nieżyjący już) Paul Raven z Killing Joke, znany również z koncertowego składu Ministry, Treponem Pal i wielu  innych znakomitych zespołów. Jego partia basu jest bezczelna w swojej prostocie ale jednocześnie chwytliwa i miła dla ucha.  Nie wiem jak przebiegała kompozycja całej muzyki do tego utworu ale  bas, wokale, gitary, rytm, wszystko to świetnie współbrzmi i w efekcie powstał naprawdę świetny utwór. Jego melodia szybko wpada w ucho ale też jest na tyle niebanalny, że nie nudzi się tak szybko. Z pewnością jest to jeden z mocniejszych punktów tej płyty. 

Realizacja brzmi zawodowo. Na płycie sporo jest fajnych brzmień, riffów i nietypowych rozwiązań muzycznych.

Polecam "FullBlackHabit" jak również inne płyty tej zacnej kapeli.

Łebski