Subconcious, Metropolis 1997

Download - Charlie's FamilyCharlie's Family, to nietypowa płyta w dorobku Download. Jest nie tylko odmienna koncepcyjnie ale przede wszystkim muzycznie. Płyta pochodzi z 1996 roku. Nie dawno, bo w marcu 2015 roku nakładem kanadyjskiej wytwórni Artoffact Records ukazało się wznowienie tego materiału na płycie winylowej w kilku wersjach kolorystycznych nośnika: białym, żółto-czarnym lub standardowym czarnym. Myślę, że to doskonały moment, by przypomnieć ten album. 

Materiał z Charlie's Family został skonstruowany jako soundtrack do filmu dokumentalnego o Charlesie Mansonie - znanym powszechnie przywódcy sekty hipisowskiej, której zindoktrynowani przez Mansona członkowie dopuścili się serii bestialskich morderstw. Najgłośniejszym z nich jest zabójstwo Sharon Tate - żony Romana Polańskiego, która była w dziewiątym miesiącu ciąży oraz czterech jej przyjaciół znajdujących się wówczas w tym samym budynku, między innymi innej aktorki oraz polskiego producenta filmowego Wojciecha Frykowskiego. To wydarzenie z 1969 roku wstrząsnęło opinią publiczną w Ameryce, natomiast chora fascynacja osobą Charlesa Mansona jako uosobieniem zła przeniknęła do świata popkultury. 

Pomimo, ze recenzowana płyta powstała jako soundtrack do filmu Charlie's Family, w rzeczywistości nie zostala w nim wykorzystana. Być może ze względu na ciężar gatunkowy oraz eksperymentalny charakter. 

Autorami muzyki są Cevin Key, Dwayne Goettel - oboje ze starego składu Skinny Puppy - a także Phil Western. 

Jak już nadmieniłem na samym początku płyta jest odmienna od pozostałych nagrań Download, Skinny Puppy, czy innych projektów Cevina Keya. Przede wszystkim zawiera śladowe ilości rytmu. Dominują za to eksperymentalne improwizacje na syntezatorach analogowych. Te przesterowane syntezatorowe modulacje oraz próbki rozmów między innymi z filmu o Charlesie Mansonie sprawiają, że muzyka nabiera niesamowitego ciężaru, mroku i schodzi w klimaty oldschoolowego surowego industrialu. W innych miejscach mamy typową dla Download elektronikę ale opartą na analogowym jednostajnym rytmie i nieregularnym metrum.  Co ciekawe i nietypowe dla muzyków Skinny Puppy, którzy w swoim macierzystym zespole w tamtym okresie stosowali wręcz masowe ilości próbek z samplerów, tutaj jest ich śladowa ilość. Pojawiają się ale sprowadzone są do roli pomocniczej. Są to przede wszystkim powycinanie dialogi albo np. odgłosy chrząkających świń. Cyfrowa obróbka dźwięku oraz programowanie sekwencerów ustępują miejsca kręceniu gałkami na syntezatorach. Nie mam informacji jaki sprzęt został wykorzystany przy tworzeniu muzyki na tą płytę ale sądzę ze równie bogato stosowany był system modularny, którym muzycy dysponowali w swoim nieźle wyposażonym studiu. W niektórych utworach słychać bardzo mocno odstrojone modulowane dźwięki charakterystyczne dla syntezatorów modularnych. 

Płyta sprawdza się zarówno przy "rozbieraniu" na części poszczególnych dźwięków, dla osób, które znają się trochę na tworzeniu muzyki elektronicznej ale też podczas normalnego słuchania, gdyż posiada ilustracyjny charakter. Może towarzyszyć czytaniu, różnym zajęciom w domu ale oprócz spokojnych ilustracyjnych fragmentów zawiera również niepokojące "uderzenia" fal jazgoczących dźwięków, nagłe odstrojenia w poziomie głośności, czy niepokojące rozmowy, płacz, krzyki. Tak więc wątpliwe jest użycie tej muzyki do słuchania przed zaśnięciem. Ale jak ktoś chce, może spróbować.

Łebski

 

Inne recenzje Download na industria.org.pl:

Download "Unknown Room"

Download "Fixer"