2007 Dark Ambient Radio

Dark Ambient RadioNiniejsza płyta to kompilacja projektów muzycznych skupionych wokół platfromy Dark Ambient Radio w Niemczech, które obejmuje Internetowe radio, forum, oraz obszerną stronę www. Dark-Ambient-Radio tworzone jest przez pasjonatów tego gatunku z różnych zakątków globu. Na płycie znajdziemy 11 utworów projektów z krajów takich jak Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Mołdawia, Niemcy, Norwegia i  Stany Zjednoczone. Znajdziemy tu ciekawą kolaboracje Ah Cama Sotz i All Sides jak również Dark Muse i Nihil Communications a także projekty: Evoce Scurve, False Mirror, Megatone, Mytrip, Nagual Art., Phelios, Phobos, Stephen Parsick, Svartsinn. 

Kompilacja jest ciekawa, ponieważ pomimo muzyki nagranej przez różnych artystów z różnych stron świata cały album jest spójny brzmieniowo. Można więc bez przeszkód zatopić się w tych mrocznych dźwiękach na dłużej bez konieczności sprawdzania nazw projektów, czy przełączania utworów. Większość wykonawców gra typowy Dark Ambient, w niektórych przypadkach mamy próby rozwijania definicji przez wzbogacanie materii dźwiękowej szczątkowymi rytmami, bądź uderzeniami, czy też przetworzonymi odgłosami ludzkiej mowy. W niektórych przypadkach muzyka schodzi w rejony Light Industrial. W eksplorowaniu mrocznych soundtracków słychać niesamowitą pasję i zaangażowanie artystów. 

Słuchanie płyty zwłaszcza wieczorami w przygaszonym świetle lub np. podczas czytania sprawia sporą przyjemność. Sporo utworów stoi na wysokim poziomie. Podobają mi się zwłaszcza dwa kawałki, które w bardzo udany sposób eksplorują  bardziej mroczną odmianę ambientu. Ciekawe są również zderzenia muzyczne muzyków grających na co dzień w innych projektach. 

Jeżeli lubicie tego typu dźwięki rzućcie uchem na tę kompilację. Zdaje się, że oprócz ładnie wydanego CD można jej posłuchać online. Poza tym te i podobne projekty z pewnością można usłyszeć w internetowym Dark Ambient Radio. Odkrycie niezwykle interesujących i na co dzień mniej znanych projektów może być dla Was miłym zaskoczeniem.

www.darkambientradio.de

Łebski