Klang Galerie 2005

Thorofon - New Heroes Essentials

Jaki jest zakres wolności jednostki w obecnym europejskim społeczeństwie? Czy człowiek nie gubi się w idealistycznych konstrukcjach wymyślonych przez Arystotelesa i Platona? Czy przypadkiem nie jest tak że po zbytnim spoufalaniu się „z bratnimi duszami“ daje się we znaki odczucie spadku mocy i własnej wartości? 

Wiele z tych pytań rozważał znany filozof Fryderyk Nietzsche. Na niektóre znalazł odpowiedzi i zawarł je w inspirujących książkach np. „Poza dobrem i złem“. Cała filozofia Nietzschego znalazła ujście w tradycyjnym industrialu (TG, SPK). Również Thorofon wydaje się opierać na tych konstrukcjach. Można się tego domyśleć słuchając muzyki oraz czytając ciekawe teksty na okładce płyty „New Heroes Essentials“. 

Muzykę Thorofon różnie się określa. Najczęściej jako power electronics, noise, industrial. A odrzucając wszelkie definicje można po prostu stwierdzić że mamy do czynienia ze znakomitą współczesną elektroniką. Thorofon to jakby odświeżone SPK z czasów dwóch pierwszych płyt (uznawanych za najlepsze), czyli „Information Overload Unit“ i „Leichenschrei“. Koncepcje SPK są jednak osadzone we współczesnych realiach a paleta dźwięków jest również znacznie bogatsza. Mamy tu więc masę pokładów noisu poprzepuszczanego przez efekty, sporo blach, połamanych rytmów, agresywne „polityczne“ wokale, taśmy. 

Jakość dźwięków wprost powala i można się domyśleć że Thorofon nie ma żadnych problemów z produkcją. 

Tak to nieraz jest że bardzo ciekawe grupy nie podniecają się publikacją własnego materiału. Stąd „New heroes essentials“ dość trudno kupić na oryginale (chyba tylko prosto z Klang Galerie). 

W doskonałej uczcie dla wyobraźni jaką jest „New Heroes Essentials“ przebijają się echa minimalistycznej atomistycznej, wręcz czarno białej filozofii. Jest to bardzo ciekawy przekaz. 

Reasumując mamy do czynienia z naprawdę wybitnych wydawnictwem które pokocha każdy miłośnik hałasu bez względu na to jak wiele już słyszał i w jakiej mierze odnosi świeżo poznawane albumy do tego co słyszał już wcześniej. Rekomendacja. 

Drumcomputer