Bugs Crawling Out Of People 2011

computerus - computerusCompUterus to jedna z ciekawszych płyt z kręgu industrialnej elektroniki jaką miałem okazję usłyszeć na przestrzeni ostatnich lat. Projekt pochodzi z Kanady a za muzykę odpowiedzialny jest jegomość o polskim nazwisku Greg Kowalczyk.

Muzycznie compUterus oscyluje pomiędzy eksperymentalną elektroniką, power noise, IDM, i industrial. Uwagę zwraca ciekawe nietypowe w dzisiejszych czasach brzmienie. Z pewnością jest ono pochodzenia sprzętowego. Choć nazwa projektu jest być może zbyt oczywista a także sama okładka nie jest tym do czego przywykliśmy, nie sposób odmówić, że o coś w tym chodzi i mają swój głębszy przekaz. Tego typu konceptualna, rysowana od podstaw grafika z pewnością wyróżnia się w gąszczu innych płyt. Okładka compUterus symbolizuje nowe pokolenie ludzi wychowanych w otoczeniu komputerów oraz techniki informacyjnej. W obecnych czasach otacza nas coraz więcej urządzeń, które w swojej strukturze posiadają komputery, począwszy od samochodów do urządzeń, które towarzyszą nam w życiu codziennym i w pracy. Nowe pokolenia od najmłodszych lat dorastają w otoczeniu ekranów, bezprzewodowej sieci internetowej. Czy żyjemy w społecznościach otoczonych zewsząd przez futurystyczne urządzenia, zniewoleni i uzależnieni od terabajtów informacji i czy to wszystko jest jakąś utopią ?  Z pewnością ten futurystyczny klimat czuć w muzyce compUterus.

 Już pierwszy utwór „Grid” (po polsku „sieć”), wciąga nas w ten klimat pulsując miarowym bitem uzupełnionym przesterowanymi dźwiękami i modulowanym EBM-owym basem . Kolejne utwory są różne. Od mocnego „Progress In A Train” utrzymanego w klimacie power noise/ techno po bardziej eksperymentalne utwory. Moim ulubionym kawałkiem, dla którego ciągle wracam do tej płyty jest „7 souls”.  To abstrakcyjna industrialna elektronika pełna połamanych dźwięków rozrzuconych przypadkowo w panoramie przez głębokie potraktowanie efektami typu delay. Abstrakcyjny połamany  rytm przechodzi kolejno w mocny techniczny beat 4/4 i wraca do swojej pierwotnej formy. Efekt pogubienia w gąszczu elektroniki i totalnego zniszczenia percepcji słuchacza został uzyskany w 100%. Jest to naprawdę piękny kawałek. 

Pomimo kilku świetnych utworów i kilku na średnim poziomie ta płyta ma coś w sobie, coś co sprawia, że co jakiś czas chce się do niej wracać. W wielu miejscach Grzegorzowi udało się uzyskać niesamowite efekty. W muzyce słychać czynnik ludzki i mnóstwo inwencji twórczej. To skondensowana dawka wielu interesujących pomysłów. Pod koniec płyty znajduje się kilka eksperymentalnych, postindustrialnych utworów. Zbudowane są na modulowanych analogowych brzmieniach.

CompUterus to niezła płyta, w umiejętny i ciekawy sposób łączy najlepsze cechy szeroko pojętej elektroniki oraz industrialnej estetyki.

Łebski

bugscrawlingoutofpeople.bandcamp.com/album/computerus

www.bugscrawlingoutofpeople.com