Plaża Zachodnia 2017

Ak Uki - Manteufel

Od dłuższego czasu nie słyszałem ciekawej, polskiej płyty w klimatach dark ambient oraz postindustrial.  ,,Manteufel'' projektu Ak Uki jest tu oczywiście wyjątkiem. Nie jestem fanem takich nieregularnych, rozmytych kompozycji w klimatach muzyki konkretnej, ale tutaj bezsprzecznie należy się szacunek! Pod szyldem ,,Plaża Zachodnia'' ukazały się dwie płyty formacji Ak Uki. Obie te płyty są według mnie rewelacyjne! Nie wynika to rzecz jasna z patriotyzmu.

,,Manteufel'' to zbiór kilku kompozycji utrzymanych w bardzo dziwnych, atmosferycznych klimatach. Jest tu na równych prawach wymieszany cyfrowo, laptopowo brzmiący ambient, jest też domieszka postnoise oraz szczypta współczesnego IDM-u. Słychać tu niemałą zajawkę oraz to, iż w te kompozycje prawdopodobnie włożono stosounkowo dużo wysiłku - innymi słowy, że utwory są po prostu dopracowane (nie jest to regułą w przypadku wielu współcześnie wypuszczanych wydawnictw). Jak wynika z eksploracji serwera discogs.com ilość wydawanych ostatnio albumów wcale nie jest tak duża jakby się mogło wydawać. Proponuję sprawdzić to osobiście, robiąc relatywnie proste badanie ... i w ten sposób się o tym przekonać. Wystarczy oczywiście do działania Chrome i ,,google''.

Od wielu innych płyt z klimatami dark ambientowymi, ,,Manteufel'' różni się zróżnicowaniem kompozycji oraz dość dobrymi brzmieniami w utworach (chodzi mi o komponowanie w mikropoziomie - generowanie presetów). Słychać tutaj głębię i myślę że to dobrze iż ten album jest taki dziwny i spokojny zarazem ... Spośród olbrzymiej ilości wydawnictw jakie słyszałem w już 2018 roku, ,,Manteufel'' bezsprzecznie zasługuje na uwagę - polecam.

Sokil