Self Released 2016

Somnoroase Păsărele - Voma

Dawno nie słyszałem takiej dziwnej muzyki! Z jednej strony mamy tutaj sporo zimnych, cyfrowych i przede wszystkim osobliwych, wysoce odhumanizowanych, bardzo nieregularnych brzmień; z drugiej strony omawiana materia muzyczna ma cyfrowe, gliczowe elementy współczesnego nurtu new electronics - mocniejsze partie zahaczają nawet o, wyeksploatowany już nieco, nurt postnoise... Klimaty są na tym wydawnictwie dość wesołe, a potem jakoś dziwnie mroczne zarazem - chyba na zasadzie kontrastu! Jak wiele zespołów grających muzykę elektroniczną, Somnoroase Păsărele generuje coś, co można określić jako industrialny dark ambient, lub ,,mroczna muzyka duszy''. Formacja Somnoroase Păsărele ma siedzibę w Rumunii. Nie wiem, czy to wpływa na oryginalność, bo w samym brzmieniu nie daje się tego słyszeć.

Po włączeniu tego albumu, w zasadzie nic ciekawego się nie dzieje. Na całym oknie płyty, panuje jakiś chłodny minimal - a skojarzenia w pionierami nurtu industrial (czyli sto procent przemysłu: wizual, elementy szoku, zastosowanie informacji, syntezatorów i pozostałe cechy) ... no coż te skojarzenia są według mnie jak najbardziej na miejscu. Nazwa artysty też nie jest chyba jakoś szczególnie znana, chociaż w ciągu około kilku lat producent ten opublikował już niemały kontent materiałów! Czy warto przeszukiwać serwery w nadziei iż znajdziemy jakieś mega emocje podobne do tych jakie mamy kiedy słuchamy recenzowanej publikacji Somnoroase Păsărele? Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie w tym momencie. Ten dziwny album jest dość atrakcyjny, ale do poprawki mogłaby iść tutaj produkcja studyjna. Dźwięk jest nieraz dość miałki, płaski w swoim charakterze. Istnieje tu - jak już wspomniałem - dużo rozmytych, ambientalnych struktur. Album ,,Voma'' jest łatwo dostępny i mam nadzieję iż Somnoroase Păsărele wypłynie wkrótce na szersze wody (może to jednak przypadek iż tego nie słyszałem)!

Z twórczością, designem brzmieniowym rumuńskiego projektu Somnoroase-pasarele można zapoznać się na przykład na portalu soundcloud. com. Stosunkowo bogatą dyskografię jesteśmy w stanie sprawdzić na Discogs.com.

 

Drumcomputer (Sokil)