Warp 2010

Autechre - Move Of Ten„Move Of Ten“ to jedna z ostatnich publikacji Autechre. Bez wątpienia zasługuje ona na uwagę ponieważ jest przykładem bardzo oryginalnego podejścia do muzyki, a w szczególności jej elektronicznej odmiany.

Wyraźnie kontrastuje to ze znaczną ilością płyt zapełniających obecnie regały w sklepach, czy pliki w serwerach.

Płyta mogłaby być dla odbiorcy czymś w rodzaju znanego z psychologii testu Rorschacha, podczas którego badany w nieregularnej plamie atramentu może dostrzec różne przedmioty, np. kwiat lub smoka. Autechre nie gra melodią, a raczej całą strukturą utworu, jego klimatem, tworząc niekończące się wariacje i improwizacje. Kaskady dźwięków spiętrzają się, dochodzą do punktu kulminacyjnego, by rozpaść się i wywołać z odchłani przestrzeni fragmenty abstrakcyjnych sekwencji.

Po wielokrotnym wysłuchaniu „Move Of Ten“ słuchacz odkrywa enigmatyczne, kolorowe pejzaże w wyobraźni. Zupełnie podobnie do wrażeń z kontemplacji abstrakcyjnego dzieła sztuki, np. murali Rothko, w które trzeba „wejść“ by stać się jego częścią. Z typowo elektronicznymi barwami sąsiadują formy praktycznie nie do opisania słowami, rozpoznawalne tylko intuicją. 

Brzmienie „Move Of Ten“, zwłaszcza na dobrym zestawie audio jest znakomite. Produkty są wygładzone i wypolerowane. Od początku do końca czuć w nich specyficzny tylko dla Autechre styl. 

Płyta jest godna polecenia jako doskonały stymulant wyobraźni oraz uwypuklacz wrażeń ze słuchania typowo rockowych wydawnictw.

www.warp.net/artists/autechre/

Drumcomputer

Inne recenzje płyt Autechre na industria.org.pl:

Autechre "Oversteps"

Autechre "Move Of Ten"

Autechre "L-event"

Autechre "Exai"

 

Artykuł o Autechre:

Autechre - wiedza, zmiana i cierpliwość, czyli owadzia elektronika