Avalanche Recordings 2014

Godflesh - Decline & Fall"Decline & Fall" to bardzo ciekawa epka Godflesh poprzedzająca płytę "A World Lit Only By Fire". Na krążku muzycy umieścili cztery kawałki, których nie znajdziemy na pełnowymiarowym albumie ani też na żadnym innym wydawnictwie. Nie dodano żadnych miałkich remixów charakterystycznych dla tradycyjnych singli większości zespołów. Mamy za to cztery konkretne i świeże utwory. Materiał trwa 20 minut.

Wydawane przez Godflesh single i epki zawsze były interesujące i ciekawe. Pomimo okrojonej ilości utworów i czasu, zazwyczaj zawierały przynajmniej jeden lub dwa genialne kawałki, nacechowane też były sporą dozą artystycznych koncepcji. Nabywcom dawały poczucie posiadania czegoś wyjątkowego i unikalnego. Tak było w przypadku "Cold World", "Merciless", czy "Messiah". Podobne jest z "Decline & Fall".

Utwory składające się na ten minialbum zagrane są w starym dobrym stylu Godflesh jaki znamy i lubimy; zawierają też dużą dozę świeżości. Instrumentarium to gitara, bas, wokal i automat perkusyjny. Niekiedy w tle pojawia się sporo interesujących elektronicznych sampli, których niestety brakuje na płycie "A World Lit Only By Fire".  Utwory cechują się zarówno ciężąrem jak i psychodelią. Są świetnie zaaranżowane i dopracowane. Genialne riffy, częste zmiany tempa, rozbudowana sekcja rytmiczna i mocny wokal Justina Broadricka to niewątpliwe atuty "Decline & Fall". Trudno wymienić jakiś szczególnie wyróżniający się utwór, ponieważ wszystkie cztery są bardzo dobre i płyta trzyma równy poziom od początku do końca. Krótki czas trwania płyty nie przeszkadza. Pozwala za to na szybkie, częściowe albo całkowite przesłuchanie i doładowanie energii np. podczas czynności domowych przed wyjściem do pracy, czy na zajęcia. Okładkę stanowi minimalistycznie zaprojektowany czarno biały digipack.

Epka jest godna polecenia wszystkim fanom grupy Godflesh i nie tylko. Pominięcie tego bardzo dobrego materiału, póki jeszcze jest dostępny w sprzedaży, może skutkować poważnym błędem.

Łebski

 

 

Inne recenzje Godflesh oraz projektów z nim związanych na industria.org.pl

Godflesh "Purge"

Godflesh "Post Self"

Godflesh "A World Lit Only By Fire"

Godflesh "Pure"

Godflesh "Crush My Soul"

Greymachine "Disconnected"

JK Flesh "Nothing Is Free Ep"