Ad Noiseam 2010

Matta - PrototypeMatta to londyński duet grający w stylistyce dubstep & grime. Płyta "Prototype" powstała jako kompilacja utworów wydanych wcześniej w postaci singli na nośnikach winylowych. Są to: "The Lost", "Release The Frequency" oraz "Barish / Biggerdub". Znalazło się tu również miejsce dla remixu wykonanego przez Matta dla Hecq o tytule "Sura". Muzyka którą prezentuje Matta, to przytłaczający, miejscami nawet lekko mroczny elektroniczny dubstep o interesującym, wysmakowanym brzmieniu, bogaty w interesujące rozwiązania stylistyczne, nasycony ciekawymi brzmieniami i samplami.

Muzyka oparta jest głównie na charakterystycznej dla dubstep sekcji rytmicznej. Bity niespiesznie lecz miarowo i skutecznie uderzają w potylicę. Towarzyszą im świetnie wplecione przeróżne brzmienia basowe, zbudowane z przenikających się modulowanych fal. To one odgrywają zdecydowanie dominującą rolę. Schodzą miejscami niezwykle nisko, wywołując długie podmuchy powietrza w kolumnach, wypełniają przestrzeń wokół słuchacza i miażdżą swoim ciężarem a jednocześnie hipnotycznie wciągają, ewentualnie jak kto woli robią spustoszenie na parkiecie przewracając szklanki i sieją popłoch wśród tańczących osób.  Dobór brzmień basowych, ułożenie ich w ciekawe sekwencje, to prawdziwy majstersztyk. Całości dopełnia paleta innych ciekawych dźwięków, tejemniczych melodii, sampli czy krótkich monologów. Jedną z ciekawych wstawek jest próbka z filmu z filmu Larsa von Triera "Antichrist". Jest to wywołujący ciarki na plecach głos martwego lisa , który nieoczekiwanie podnosi łeb, otwiera oczy i oznajmia ludzkim głosem: "Chaos rządzi". Te i inne smaczki można znaleźć na "Prototype".

Pomimo iż jest to zbiór utworów z singli, to cały materiał brzmi spójnie i słucha się go jak normalnej płyty. Choć z pewnością przeznaczeniem tej muzyki są klubowe parkiety, to muzyka sprawia również sporo przyjemności podczas standardowego słuchania. Warto polecić tę muzykę osobom, które lubię ciężkie odmiany elektroniki i nie boją się dubstepowych brzmień. Najlepiej jednak przesłuchać i ocenić samemu.

www.mattaofficial.com

Łebski