Century Media 2006

Era One to drugoplanowy i studyjny projekt braci Vorph i Xy z kultowego zespołu black metalowego - Samael. Przedstawiany album w wersji cd składa się z dwóch krążków; w sumie wydawnictwo to składa się z 19 kompozycji. Niektóre utwory z cd numer 1 są z wokalem natomiast na płytce drugiej mamy tylko dziewięć instrumentalnych suit. Muzykę na pierwszy z krążków rozpoczęto komponować i nagrywać mniej więcej w 2001 roku. Kilkanaście miesięcy później wygenerowano kompozycje uzupełniające zbiór arcydzieł.

Album ten, jak wiele dzieł Samaela ma nietuzinkowy przekaz metafizyczny. Każdy jest kowalem swojego losu. Ma to jednak ograniczenia i zależy od poszczególnych osób. Wynika to z panegiryku napisanego w języku angielskim, który Vorph zamieścił we wnętrzu książeczki. 

Ze względu na fakt że głos ludzki jest instrumentem który każdy posiada wiele osób najbardziej ceni kompozycje z wokalem. Stąd prawdopodobnie nieco ciekawszy jest cd 1. Zakładając obiektywny charakter muzyki możemy właściwie stwierdzić że te kompozycje są bardzo pulsujące i industrialne, czasami nawet w stylu Front 242 ze środkowego okresu działalności. Od strony technicznej słychać tutaj użycie samplera na dużą skalę. Struktura poszczególnych kompozycji przypomina elektroniczne i industrialne szablony do jakich przyzwyczaili świat kompozytorzy tego typu konstrukcji.

Recenzowana płyta posiada wszelkie cechy wybitnej produkcji. Przejawia się to choćby w oryginalności muzyki, staranności wykonania nagrania i miksu oraz dbałości o detale. Jak mówi przysłowie ,,diabeł tkwi w szczegółach''.  Ponadczasowy jest też przekaz filozoficzny a forma i treść materii są we właściwych proporcjach. Album ten jest kwintesencją tego za co grupę Samael respektują ortodoksi z kręgu słuchaczy metalu industrialnego. Gusta muzyczne są jednak rozmaite i nie powinno się o nich dyskutować, stąd najlepiej posłuchać tego arcydzieła osobiście co powinno zaowocować ciekawymi konkluzjami.

www.samael.info

Drumcomputer

{youtube}xYRlZ7D2HfE{/youtube}

 

Przeczytaj inne recenzje Samael na industria.org.pl

Samael "Telepath"