COP International 2003

Unit:187 - Capital PunishmentUnit:187 to jedna z ciekawszych i mniej znanych kapel grających electro industrial. Sam fakt, że pochodzą z Vancouver, miasta Front Line Assembly czy Skinny Puppy, mówi wiele za siebie. 

Po pierwszym przesłuchaniu Capital Punishment, zaskoczył mnie brak gitar a właściwie śladowe ich ilości. Na płycie słychać natomiast sporo elektronicznych brzmień.

Jednak pomimo łatwo przyswajalnego charakteru tej płyty, mamy tu zazwyczaj mocniejsze wykrzykiwane wokale, sporo ciekawych typowo industrialnych efektów dźwiękowych, przesterowanych, rozwlekłych brzmień, dźwięków syreny policyjnej, pociętych dialogów czy charakterystycznych próbkowanych riffów gitarowych. Można byłoby z łatwością rzec, że Capital Punishment mieści się w kanonach typowo amerykańskiej szkoły electro. Lecz nie jest tak do końca. Zazwyczaj utwory są oparte na elektronicznych basach typowych dla electro czy ebm, którym towarzyszą break beatowe rytmy i przetworzony przez efekty wokal; słychać tu jednak sporo własnych pomysłów.

Połowa płyty jest typowo elektroniczna a druga mocniejsza i bardziej industrialna. Pomimo tego, że kawałki są przemieszane i cały materiał jest niebywale urozmaicony, płyty tej po wielu przesłuchaniach słucha się bardzo dobrze.

Szczególnie ciekawe moim zdaniem są kawałki, które są pozbawione melodii i trudniejsze w odbiorze. Ciężkim i wolniejszym rytmom towarzyszą bardziej hałaśliwe dźwięki. Nie bez powodu mogą nam się nasunąć skojarzenia z grupą Decree. W składzie Unit:187 działa Peter Christopherson grający również w Decree, FLA i wielu innych projektach. Ponadto Decree wykonało remiks numeru zatytułowanego Second Class Citizen. Ciężar przesterowanych uderzeń automatu oraz hardkorowego i przesterowanego wokalu, przy zachowaniu elektronicznych brzmień z oryginału i charakterystycznego feelingu Unit:187, dały niesamowite efekty. Obie wersje utworu są moim zdaniem świetne i naprawdę ciężko stwierdzić, która jest ciekawsza.

www.unit187.com

Łebski