Avalanche Recordings 2015

jk flesh - nothing is free epOprócz nowych materiałów swojej macierzystej grupy Godflesh lider tej formacji Justin Broadrick w drugiej połowie 2015 roku przygotował nam kilka niespodzianek. Jedną z nich jest nowa epka ciekawego projektu JK Flesh. Można stwierdzić, iż słowo EP w tytule jest postawione trochę przekornie, gdzyż mamy do czynienia z trwającym 55 minut materiałem zawierającym 9 utworów.

A więc ilość utworów predestynuje ten materiał do określenia go jako normalną płytę. Skromość w nazewnictwie być może podyktowana jest eksperymentalnym charakterem muzyki. "Nothing Is Free EP" to 9 instrumentalnych elektronicznych kawałków utrzymanych w konwencji dubstep, downtempo, czy IDM. 

Pierwsze co zaskakuje w porównaniu do poprzedniej płyty JK Flesh, to zdecydowany brak gitar, postawienie na elektronikę i zabawę zarówno rytmami jak i dźwiękami. Pozostal feeling charakterystyczny dla wielu kompozycji justina Boradricka a także wyluzowany charakter muzyki. Materiałl śmiało można postawić na półce obok najnowszych dokonań Scorn, czy starych nagrań Techno Animal. Brak tu jednak mrocznej i dusznej atmosfery charakterystycznej dla Scorna. Klimat jest zdecydowanie bardziej wyluzowany i optymistyczny a utwory sprawiają wrażenie, że były grane z czystej przyjemności, co udziela się również podczas słuchania.

Utwory oparte są o ciekawe, ciężko i mozolnie pulsujące rytmy. Przetwarzane są na żywo przez różne efekty, czy obróbkę na mikserze. Czsami są to rytmy nawiazujace do modnego ostatnimi czasy ciężkiego dubstep, jednak w większości przypadków JK Flesh młóci powolnym pulsującym beatem, który mi osobiście kojarzy się z czymś w rodzaju undergroundowego eksperymentalnego dub. W utworach brakuje melodii, w tle pojawiaja sie rozne dziwne dzwieki pochodzace z blizej nieokreslonych źródeł lub są to modulowane pogłosy efektów. Od czasu do czasu pojawia się mruczący bas lub dobiegąjace z oddali przesterowane partie klawiszy. W jednym z utworów "Hide And Seek" dubstepowe rytmy i sprzężenia wspiera ekstremalnie przetworzony efektami wokal. Justin Broadrick w umiejętny sposób łaczy różne konwencje i interpretuje je na swój sposób a kluczem do całej muzyki jest eksperymentowanie z dźwiękami i dobra zabawa podczas nagrywania.

Szatę graficzną stanowi skromnie i minimalistycznie zaprojektowana okładka. Skojarzenia kierują się, być może celowo, w stronę czarno białych demówek wielu undergroundowych i niekomercyjnych kapel. Czarno biały negatyw bliżej nieokreślonego blokowiska zdobi charakterystyczna dla Godflesh prosta, bezszeryfowa czcionka znana z wielu  okładek płyt zarówno Godflesh jak i innych projektów wychodzących pod szyldem tajemniczego centrum dowodzenia Avalanche Recordings.

Jest to ciekawa, rytmiczna i eksperymentalna dawka elektroniki w wykonaniu lidera Godflesh. Muzyka bardziej do wuluzowania sie czy wczucia w pulsujące transowe rytmy niż do intelektualnej kontemplacji. Nie łudźcie się, iż jest to materiał przeładowany pomysłami, czy laboratoryjnie dopracowany i dopieszczony. Jest to muzyka, podczas której nagrywania prawdopodobnie odrzucono większość studyjnych technik czy zasad. To muzyka, w której dopuszcza się przesterowania sygnału, szumy, kręcenie gałek w odwrotną stronę, potraktowanie automatu przesterem, manipulacje i swobodne eksperymentowanie. Muzyka wprost idealna aby posłuchać jej ze szlachetnego i miło trzeszczącego nośnika jakim jest winyl.

Być może jest to eksperymentalny "efekt uboczny" z wielu sesji nad starannie przygotowanym materiałem Godflesh.  Jednak koncepcja i efekt końcowy "Nothing Is Free EP" są ciekawe i miło spędza się czas przy tej muzie.

Płyta ukazała się w postaci cyfrowej; można ją pobrać na bandcamp za darmo lub po uiszczeniu dowolnej opłaty. Na marzec 2016 szykowane jest wydanie tej 55 minutowej epki na winylu. Materiał był przygotowywany przez ostatnie dwa lata. Uświadamia to, że czasami warto docenić pracę artystów muzyków i nabyć efekt ich pracy w postaci oryginalnej niź pobierać masowo muzykę z nielegalnych źródeł.

avalancherecordings.bandcamp.com

avalancherecordings.tumblr.com

Łebski

 

 

Inne recenzje Godflesh oraz projektów z nim związanych na industria.org.pl

Godflesh "Post Self"

Godflesh "A World Lit Only By Fire"

Godflesh "Decline & Fall"

Godflesh "Pure"

Godflesh "Crush My Soul"

Greymachine "Disconnected"