Mindbase 2013

Front Line Assembly - EchogeneticKażde z kolejnych wydawnictw projektów Billa Leeba jest dla niektórych fanów muzyki elektronicznej i metalu industrialnego nie lada wydarzeniem. F. L. A.  jest już obecnie bardzo znany i porządnie rozreklamowany. Jeszcze naście lat temu słyszało o nim jedynie grono fanatyków muzyki alternatywnej.

Popularność idzie tu w parze z wysoką jakością muzyki. Na trzech ostatnich płytach z trudem można znaleźć słabsze momenty, chociaż brzmienie jest czasami dość lekkie i płaskie. Nowe utwory F. L. A. są dość rozbudowane brzmieniowo, aranżacyjnie i czasami zahaczają o klimaty IDM. 

,,Echogenetic'' trwa 58,31 minut i składa się z 11 utworów. Płyta w całości zaaranżowana i wyprodukowana przez Billa Leeba, Jeremy'ego Inkela, Jareda Slingerlanda, Craiga Johnsena i Sashe Keevilla. Materiał komponowano w dwóch obiektach studyjnych przez dwie ekipy. Po kilku tygodniowych zmaganiach, efekty pracy były oceniane przez innych członków ekipy producenckiej. Czasami uzupełniano kompozycje pozostałych członków ekipy. Miks i mastering muzyki został wykonany przez Greega Reely.

Szatę graficzną zaprojektował Troy James Sobotka.  Wizerunek przesterowanej twarzy z okładki pasuje być może do kondycji psychicznej niejednego współczesnego użytkownika internetu przeładowanego nie zawsze prawdziwymi nowościami i informacjami z różnych gałęzi wiedzy.

Kompozycje z ,,Echogenetic'' wywołują ciekawe emocje u słuchacza takie jak nostalgia, poczucie mocy, poczucie ekstremalności, fascynacja technologią i tym podobne. Tempo ogólnie na albumie jest dość wolne. Muzyka ma stosunkowo mroczny charakter. W przeciwieństwie do płyty ,,Improvised Electronic Device'' nie mamy w utworach gitar, za to masę syntezatorowych brzmień. Płyta jest futurystyczna, oryginalna i raczej pozbawiona wpadających w ucho melodii. Słucha się jej z przyjemnością. Sporo jest tu nawiązań do nurtów takich jak dubstep czy downtempo.

,,Echogenetic'' jest lepszy od ,,Improvised Electronic Device'' i ,,Airmech'' i chyba niemal tak dobry jak ,,Artificial Soldier''. Niewłaściwe byłoby chyba polecanie go wszystkim. Zresztą i tak zainteresowani dobrze znają tą płytę. Ze względu na brak gitar te kompozycje pewnie nie przypadają do gustu fanom metalu industrialnego. Każdy kto jednak lubi ostrą muzykę jest pewnie zadowolony ponieważ agresja przesterowanych syntezatorów sprawia że ,,Echogenetic'' jest propozycją zarówno nowatorską jak i ekstremalną. Trochę drażni bardzo głośny poziom muzyki na cd, ale z drugiej strony taki trend został wypromowany przez niektórych producentów z rozbuchanym ego. Komponowanie i nagrywanie takich urozmaiconych utworów jakie mamy na tej płycie na pewno wymaga talentu, osłuchania, pewnej dozy rutyny ale też sprawnego umysłu.

Recenzowany album jest oryginalną propozycją na polu elektronicznej muzyki industrialnej. Ze względu na połączenie tradycyjnego elektronicznego stylu F. L. A. z klubowymi nurtami takimi jak downtempo ,,Echogenetic'' jest ciekawą i oryginalną płytą. W zbiorze podobnych albumów jest to po prostu arcydzieło sztuki, a F. L. A. jak na razie wyprzedza wiele podobnych industrialnych grup grających na syntezatorach. Znając silne D. N. A. sztandarowego projektu Billa Leeba można być praktycznie pewnym że kolejne wydawnictwa będą wysokich lotów. 

www.mindphaser.com

Drumcomputer

Inne recenzje Front Line Assembly oraz projektów związanych z tym zespołem na industria.org.pl

Front Line Assembly "Echogenetic"

Front Line Assembly "AirMech" 

Front Line Assmebly "Improvised Electronic Device"

Noise Uunit "Response Frequency"