23dB Records 2014

Surveilance - OceaniaSurveillance to solowy projekt Toma Shear'a z Assemblage 23. Jest to interesujące granie w klimatach ebm/electro. Do tej pory ukazały się dwa albumy Surveillance:

• ,,Oceania'';

• ,,Oceania'' remixed.

Trudno jednoznacznie przykleić jakiś ciąg znaków do tej ciekawej muzyki. Zresztą dla każdego prawdopodobnie będzie to znaczyło coś odmiennego. Nie jestem do końca przekonany, czy definiowanie płyt nagrywanych w całości na syntezatorach, tak jak ,,Oceania'' ma sens. Chodzi o to że w przypadku tego typu sprzętu, jeśli się zna produkcję, to można z muzyką zrobić co się komu żywnie podoba, co zresztą pięknie ujął pewien muzyk, którego zapis monologu jest przed trzecim utworem na albumie ,,Random Access Memories'' grupy Daft Punk.

,,Oceania'' brzmi bardzo dobrze. Miksy są czyste i dynamiczne. Utwory są bardzo poprawne jeśli chodzi o ich budowę aranżacyjną. Zawsze istnieje tu jakiś temat, melodia, ciekawy i działający na wyobraźnię refren (oprócz ostatniego numeru).

Mnogość nowych brzmień nasuwa skojarzenia z klimatami w stylu cyberpunk z książek, zamieszkującego z Vancouver w Kanadzie, kultowego pisarza s - f Williama Gibsona.

W pewnym sensie ta płyta to odświeżenie idei z lat 1980 --- tych. Czasami muzyka brzmi też jak Assemblage 23 lub wiele innych elektronicznych grup, klepiących i programujących muzykę na komputerach.

Dwa utwory z tej płyty zasługują na uwagę:

• ,,Voyeur'';

• ,,Homeland Security''.

Są one oryginalne w przeciwieństwie do reszty materiału z tej płyty. ,,Homeland Security'' to dobry przykład faktu że interesujący kawałek nagrany na syntezatorach można stworzyć w ogóle bez wokalu, dodając tylko w tle masę socjologicznych sampli.

,,Oceania'' z pewnością nie musi wszystkim przypaść do gustu. Wielu fanów nudzi się okropnie podczas słuchania, przesiąkniętych beatem, utworów w metrum cztery czwarte i o dość szybkim tempie. Płyta jest ogółem jednak ciekawa i dodaje energii słuchaczowi podczas odtwarzania jej, zamiast wysysać ją z jego pokładów sił. Niewątpliwie warto zwrócić na nią uwagę i wyłowić ją z masy produkcji zalewających obecnie sklepy (zarówno rzeczywiste jak i wirtualne). 

Drumcomputer