gristleizerTrwają prace nad oficjalnie zatwierdzonym przez Throbbing Gristle oryginalnym efektem Gristleizer w formacie eurorack, przeznaczonym do  systemów modularnych. Niebawem urządzenie powinno również trafić do sprzedaży.

Gristleizer to analogowy mini procesor efektów zaprojektowany i wykonany własnoręcznie przez Chrisa Cartera z Throbbing Gristle, używany często przez członków grupy w latach 70-tych oraz na początku lat 80-tych.

Chris Carter wykonał po jednym urządzeniu dla każdego z członków zespołu; każde z nich zawierało numer seryjny: 01, 02, 03 i 04. Efekt posiada nietypowe, oryginalne i ciężkie brzmienie; jego szerokie zastosowanie w muzyce Throbbing Gristle znacząco wpłynęło na charakterystyczne brzmienie zespołu. Łącznie powstało około 12 sztuk tego typu urządzeń, które muzyk wykonał na zamówienie dla znajomych z różnych zakątków świata. 

gristleizerKonstrukcja opiera się na połączeniu distortion, filtra bandpass, oscylatora niskich przebiegów (LFO), który może sterować zarówno częstotliwością odcięcia filtra jak również amplitudą wzmacniacza. Gristleizer oprócz wielu niespotykanych barw pozwala uzyskiwać tradycyjne efekty takie jak phaser czy tremolo. Układ pozwala również na samowzbudzanie się, dzięki czemu efekt jest użyteczny również jako instrument. Konstrukcja oryginalnego Gristleizera bazowała na projekcie "Guitar Effects Pedal" Roya Gwina zamieszczonym w czasopiśmie "Practical Electronics" z 1975 roku. Projekt został zmodyfikowany przez Chrisa Cartera, który oprócz drobnych zmian w elektronice, zastosował też inną obudowę. 

Schemat tajemniczego, owianego kultem procesora był od zawsze udostępniony na oficjalnej stronie Chrisa Cartera. Urządzenie było powielane przez wielu pasjonatów elektroników z całego świata i jest obecnie dostępne w sprzedaży przez różne firmy w wielu wersjach od stompbox, halfrack po format eurorack.

Zachował się tylko jeden egzemplarz oryginalnego Gristleizera z numerem seryjnym 02, należący do Cosey Fanni Tutti. Model był sprawny do 2009 roku. Oryginalny egzemplarz Chrisa Cartera został skradziony po koncercie Throbbing Gristle w 2002 roku.

 

chriscarter.co.uk

Gristleizer on Twitter

 

Przeczytaj recenzje Throbbing Gristle na industria.org.pl

Throbbing Gristle "Part Two: The Endless Not"

Throbbing Gristle "Heathen Earth"